Haptyczna rękawica oparta na zjawisku jammingu (szkic)

Jakiś czas temu, stworzyliśmy i badaliśmy rękawicę dającą kinestetyczne sprzężenie zwrotne o ciekawej budowie. Rękwica jest w stanie blokować ruch palcy, w szerokim zakresie ich ruchu, a ma bardzo prostą mechaniczną budowę – składa się po prostu z elastycznych rurek wypełnionych sypkim materiałem (lub wielowarstowowym materiałem), przymocowanych do palcy dłoni. Cała magia wynika ze zjawiska jammingu.

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

Uruchamianie ROS na wielu maszynach

ROS pozwala na łączenie programów – które nazywane są Nodami, w wielu językach i, co ważne, na wielu komputerach. Jednak samo ustawienie sieci ROS na wielu komputerach, jest trochę podchwytliwe, stąd w tym artykule chcę wam przybliżyć moją konfigurację, ew mój sposób na znalezienie błędów w konfiguracji.

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

Dlaczego linux dla robotyki (szkic)

Twierdzę, że każdy kto chce się zajmować robotyką, musi znać Linuxa i jego narzędzia. Także Ci, którzy siedzą w branżach pokrewnych takich jak automatyka przemysłowa czy domowa, będą potrzebować coraz bardziej znajmości Linuxa. Powodów na to jest sporo.

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

Podstawy soft robotics (szkic)

Soft robotics to dziedzina, która ostatnio eksploduje. Sporo ludzi zdało sobie sprawę, że jeśli roboty mają być dookoła ludzi, to superprecyzyjne maszyny a za to duże i ciężkie, mogą nie do końca się sprawdzać. Stąd pomysł, żeby zamiast silników elektrycznych, cylindrów pneumatycznych czy hydraulicznych stosować elementy miękkie.

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

Dlaczego popularyzuję naukę

Screen z finału konkursu INTER Popularyzacja nauki jest czymś, z czym stykałem się od dzieciństwa. Jestem niezmiernie wdzięczny, że mogłem uczestniczyć w pierwszych piknikach naukowych, dniach nauki i innych tego typu imprezach. Chociaż wtedy niewiele z tego rozumiałem, to imponowała mi wiedza i pasja jaką popularyzatorzy nauki wkładali w swoje zajęcie. Zmotywowali mnie do tego, aby dowiedzieć się więcej i samemu zacząć eksperymentować.

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

ROS - jak zainstalować?

Przejście przez instalację ROS’a jest dość trudne i sporo osób zniechęca się do tego systemu przed samym startem. Teoretyczne wszystko jest opisane w paru tutorialach, jednak przeczytajcie moje porady jako doświadczenia starszego kolegi/ weterana zmagań z ROSem

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

Robotyka, przegląd kursów online

Prawda jest taka, że robotyka to bardzo obszerny temat. W związku z tym, z jednej strony, nie wszystko da się objąć, a z drugiej, każdy znajdzie interesującą robotykę dla siebie.

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

Zabawy z kinematyką odwrotną

Zagadnieniem kinematyki odwrotnej robotycy zajmują się od początku (zrobotyzowanego) świata.

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

Pierwszy robot URDF

Pierwsze kroki w opisywaniu robotów za pomocą plików URDF:

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

Introducing modern robotics with ROS and Arduino

Our paper, published in Jamris, describes our experiences with introducing modern robotics through Robot Operating System. ROS framework allows rapid robot prototyping and gives access to many state-of-the-art robotic solutions. It is however, software oriented and requires its users to understand well software development ideas and methods. While teaching undergraduate students ROS, we came up with some solutions how to introduce it to people without a deep background in computer science. The paper presents our Mymodel robot application that simplifies modeling of the robots using URDF format and some Arduino based programs. We have also reported results of students’ projects.

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

Wdrażanie innowacji technicznych w polskich warunkach społeczno-gospodarczych

Polska plasuje się na 30 miejscu (stan na 2013 rok, 2016 - 23 miejsce) w rankingu Bloomberga „50 najbardziej innowacyjnych krajów Świata”, za takimi krajami jak: Chiny, Rosja, Słowenia czy Węgry. Można więc powiedzieć, że Polska nie jest krajem wysoce innowacyjnym [2]. Przyczyn tego stanu powinno się szukać w historii, położeniu geograficznym, systemie prawnym czy mentalności. Jednak niezaprzeczalnie innowacyjność w Polsce będzie się wiązać z innymi wyzwaniami niż np w Niemczech czy USA- krajach z czoła rankingu.

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

Jadeitowy królik na księżycu

Chiny są trzecim krajem, który dokonał tzw soft landing na księżycu. Jest to bez wątpienia dowód na ogromny technologiczny postęp tego kraju. krolik

Przecież Amarykanie i Rosjanie już tam byli

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

Poradnik do stosowania robotics toolbox

Stworzyłem plik który przybliża zasady działania Robotics Toolbox, wraz z przykładami jego zastosowania w zakresie obliczania kinematyki

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

Zmiany w Robotics Toolbox w stosunku do starej wersji

Robotics Toolbox doczekał sie wielu zmian w swojej konstrukcji, niestety po drodze zmieniajac nazwy przydatnych funkcji.

»
Author's profile picture Igor Zubrycki

Modelowanie robotów w MATLABIE za pomocą Robotics Toolbox

Robotics Toolbox, obecnie (Marzec 2012) w swoim 9 wydaniu, to bardzo pożyteczny zestaw narzędzi umożliwiających pracę z robotami ew. innymi łańcuchami kinematycznymi. Pozwala błyskawicznie obliczyć macierz kinematyki robota, zobrazować go czy policzyć kinematykę odwrotną lub prostą. Zakres jego możliwości zupełnie się na tym nie kończy i zahacza o prawie wszystkie zagadnienia, z jakimi mierzą się obecnie badacze zajmujący się robotyką. Toolbox Robotics Toolbox dostępny jest nie tylko dla MATLABA (wersje powyżej R2011a) ale i dla Python’a, ale wg autora jest on mniej rozwinięty i nie posiada dobrych narzędzi do wizualizacji pracy robota.

»
Author's profile picture Igor Zubrycki