Robotyka, przegląd kursów online

Prawda jest taka, że robotyka to bardzo obszerny temat. W związku z tym, z jednej strony, nie wszystko da się objąć, a z drugiej, każdy znajdzie interesującą robotykę dla siebie.

Jako, że zajmuję się robotyką i od strony pasji i zawodu – robotyka, jak i tego, że robotyki uczę, przez ostatnie parę lat przeszedłem sporo kursów online z całego świata, dosłownie od Koreii, przez Europę aż po USA i Australię. Z każdego z nich można było wyjąć interesującą część i każdy ma nacisk na co innego, także zapraszam na przegląd.

Podstawy robotyki

Poniższe kursy polecałbym komuś, kto z robotyką dopiero się styka. Nie oznacza to, że nie trzeba mieć żadnej wiedzy, tylko że nie trzeba mieć wiedzy – i intuicji – co do samej robotyki.

SNU446.345.1x Robot Mechanics and Control, Part I

SNUx: SNU446.345.1x Robot Mechanics and Control, Part I

Główny prowadzący: Frank C. Park

Kurs Seul National University, gdzie można poznać robotykę od strony mechaniki i kontroli. Pierwsza część dotyczy Chwytania (grasp), kinematyki położenia i prędkości i reprezentacji (notacja Denavita Hartenberga, expotential maps)

Według mnie, kurs doskonały dla kogoś, kto chce mieć naprawdę silne fundamenty, chociaż niestety kurs jest po prostu trudny.

introduction to robotics

artificial intelligence | introduction to robotics

Główny prowadzący: Oussama Khatib

Jeden z pierwszych dostępnych online kursów robotyki. Prowadzony przez, gwiazdę robotyki kurs, w systematyczny sposób przeprowadza przez klasyczną robotykę. To znaczy od opisu robotów do planowania ruchu i regulacji.

Kurs ma sporo inspirujących filmów, chociaż najmłodszy z nich jest z początku XXI wieku.

CS235: Applied Robot Design for Non-Robot-Designers

Strona kursu: http://web.stanford.edu/group/sailsbury_robotx/cgi-bin/salisbury_lab/?page_id=1041

filmy na youtube jako, że nie mogłem znaleźć oficjalnej playlisty, to znalazłem nieoficjalną:

Applied Robot Design - Stanford

Główny prowadzący: Reuben Brewer

Kurs prowadzi przez cały proces budowania robota typu ramie – głównie przez techniczne rzeczy bo cytując prowadzącego details matter. Także w odróżnieniu od poprzednich tutaj dowiemy się o: łożyskach, przeniesieniu napędu, obsłudze SolidWorksa, mierzeniu. W całości, jakieś 40 godzin bardzo solidnych podstaw, żeby robota rzeczywiście umieć zbudować i zrozumieć, czemu to wszystko nie jest tanie ani łatwe.

Specjalistyczna robotyka

W internecie jest dostępne sporo kursów pod konkretną gałąź robotyki, mogą więc one szczególnie zainteresować tych, którzy daną robotykę zamierzają uprawiać. Z własnego doświadczenia powiem, że sama jakość kursów sprawia, że ich przejście da sporo wiedzy każdemu zainteresowanemu robotyką

Autonomous mobile robots

Prowadzący: Roland Sigwart

Kurs prowadzony przez ekipę profesora Sigwarta, znanego robotyka zajmującego się robotyką mobilną. Kurs prowadzi uczestnika przez zadania kinematyki, wizji, lokalizacji i planowania robotów mobilnych.

Przykłady i prace domowe w kursie robione są w MATLABIE i można je robić bezpośrednio w przeglądarce poprzez platformę EdX.

https://www.edx.org/course/autonomous-mobile-robots-ethx-amrx-1

Underactuated robotics

Prowadzący: Russ Tedrake

Świetny kurs dotyczący zagadnienia kontrolowania robotów o większej ilości stopni swobody niż aktywnych napędów. Do tego dobre wytłumaczenie optymalizacji i planowania na potrzeby robotyki. Kurs prowadzony przez sławę robotów kroczących Russa Tedrake’a. Przy okazji kursu tłumaczone jest narzedzie do analizy i sterowania robotów typu underactuated- Drake. Kurs można poniekąd traktować jako tutorial do tego narzędzia (opartego na MATLABie i programach optymalizacyjnych)

https://courses.edx.org/courses/course-v1:MITx+6.832x_2+3T2015/info