Jak napisać bardzo dobrą pracę inżynierską

Pisanie pracy inżynierskiej wydaje się sporym wyzwaniem, ale jest sporo porad jak się do tego przygotować i zrobić to dobrze.

Praca inżynierska to praca gdzie pokazujesz, że jesteś inżynierem. To znaczy, że masz określoną wiedzę, wynikającą z przedmiotu twoich studiów ale co więcej, że umiesz samodzielnie ogarnąć temat inżynierski to znaczy taki, który wymaga od Ciebie zapoznania się z dodatkową literaturą i skonstruowania rozwiązania. Co więcej jako inżynier musisz wykazać, że umiesz ten wynik dobrze zaraportować i udowodnić, że Twoje rozwiązanie jest poprawne.

Komunikuj się

Najistotniejszą sprawą przy pisaniu pracy inżynierskiej to dobra komunikacja ze swoim promotorem. Po pierwsze pamiętaj, że promotor to człowiek. To znaczy na poziomie ludzkim musisz dogadać się z kimś, kto jest od Ciebie o dużo bardziej doświadczony i może Ci dużo pomóc ale jeśli będziesz traktować go z szacunkiem, systematycznie dawać znać o swoich działaniach i przemyśleniach.

Podobną relację będziesz później budować ze swoim szefem. To znaczy jest ktoś, komu zależy na wyniku Twojej pracy ( szczególnie na bardzo dobrej pracy, jeszcze lepiej nagrodzonej ;-)) ale absolutnie nie chce robić tego na siłę. Co by się stało w pracy, gdybyś nie mówiła o tym co się z Tobą dzieje? Twój promotor nie siedzi Tobie w głowie, musisz sama mówić o wątpliwościach jakie masz, pomysłach. Może masz świetny pomysł i wraz z promotorem ustalicie, że będziecie szli właśnie tą drogą? A może problem jaki masz da się łatwo rozwiązać, stosując coś, co już znasz ze studiów ale wypadło Ci z głowy? Najlepiej na początku zapytaj się w jaki sposób się komunikować i trzymaj się tego.

Przy okazji. Dobrze komunikować się także ze sobą. To znaczy, stwórz specjalny notatnik o nazwie praca inżynierska albo najlepiej tytuł Twojej pracy (żebyś nie zapominała!) i tam po kolei zapisuj (z datą) co wymyśliłaś i co ustaliłaś. Jest takie przysłowie “Nabrzydsze pismo jest lepsze niż najlepsza pamięć” (no może trochę się usprawiedliwiam, oryginał to The faintest stroke of ink in a record-book is more illuminating than the most vividly-recalled memory). Notatki pozwolą Ci wracać do ustaleń, pracować nad czymś przez dłuższy czas – czasem nawet uruchomienie maszyny wymaga analizy przez parę dni. W notatniku napiszesz wtedy po kolei, co działa, co nie działa i jaki jest Twój następny pomysł. Taki notatnik możesz też pokazać promotorowi i podzielić się myślami.

Zrozum temat

Bardzo istotne jest abyś zrozumiała dokładnie temat swojej pracy. Po pierwsze przeczytaj go i zrozum z czego się składa. Do każdego tematu powinnaś mieć też opis wymagań i szczegółowy opis pracy. Poproś o niego i przedyskutuj z promotorem.

Praca inżynierska wymaga zagłębienia się przez Ciebie w temat, który niekoniecznie wprost przekłada się na to co uczyłeś się na zajęciach. Zazwyczaj wymaga doczytania w specjalistycznej literaturze, może też dostaniesz od promotora jakieś sugestie artykułów na start. Wydrukuj je, przeczytaj a na marginesach zapisuj swoje myśli.

Skonstruuj plan

Już na samym starcie napisz spis treści. Jak napisać spis treści do czegoś co jeszcze nie powstało? Wystarczą dwa kroki. Po pierwsze, tu nie trzeba być oryginalnym. Każda praca ma wstęp, rozwinięcie i zakończenie. W przypadku pracy inżynierskiej rozdział albo rozdziały wstępu opisują cele pracy, jej zakres i omawiają co wiemy z prac poprzednich. Rozwinięcie opisuje Twoją pracę to znaczy Twój projekt i jego weryfikację, poprzez odpowiednie badania. Zakończenie to za to rozdział podsumowania pracy, tam będziesz opisywać co zrobiłaś a czego nie udało się zrobić. Dobrym pomysłem jest znalezienie dobrych prac inżynierskich w internecie i przejrzenie ich struktury. Podobnie jak później w raportach w firmie, stosowanie standardowej struktury pracy jest dobrym pomysłem.

Drugim krokiem jest już przystosowanie planu do Twojego wyzwania. Wyobraź sobie, że już napisałaś pracę. Co trzeba było zrobić, żeby do tego doszło? Napisz może na początek duże kroki milowe a szczegółowy plan tylko do najbliższego kroku. Skonsultuj z promotorem.

Korzystaj z tego co już jest

Łamie serce promotorowi praca, która pokazuje że dyplomant bardzo się narobił ale w efekcie zrobił już coś co już jest. Jako przyszły inżynier musisz umieć korzystac z dotychczasowych wyników, przedstawionych w literaturze, wykładach, youtubie do tego żeby skonstruować rozwiązanie nowe i lepsze.

Gdzie w ogóle szukać wiedzy i tych poprzednich wyników?

Po pierwsze, w tych materiałach, które już masz z zajęć. Zasada na życie inżyniera jest taka – prędziej czy później wykorzystasz wszystkie przedmioty jakich uczyłeś się na studiach. Oczywiście, jeśli zostaniesz przy byciu inżynierem, ale z doświadczenia wykorzystywałem i BHP i metrologię i specjalistyczne przedmioty związane z automatyką i sterowaniem robotów. Nawet przedmioty humanistyczne chociaż daleko mi jeszcze do czytelnego wysławiania się ;-). Zastanów się co będziesz robić (jakie badania? jaki projekt? ). Jeśli częścią pracy będzie np. sterownik silnika, to na których przedmiotach miałaś o sterowaniu silnikami? Jeśli pneumatyka to gdzie to miałaś? Postaraj się znaleźć takie “klocki lego”, które pomogą Ci w rozwiązaniu.

Drugi, trudniejszy ale pewnie konieczny krok to literatura jakiej nie miałeś bezpośrednio na studiach. Na pewno będziesz potrzebować tego w rozdziale wstępu. Musisz znaleźć najnowsze i najlepsze rozwiązania. Najnowsze to znaczy takie których nie ma w podręcznikach tylko artykułach naukowych. Będziesz szukać takich artykułów przez wyszykiwarki artykułów naukowych, najważniejszą z nich jest Google Scholar:

https://scholar.google.com/

oraz IEEE Explore IEEE Explore

Kluczowe jest, żebyś zastanawiała się nad słowami kluczowymi. Jakie słowa najlepiej opisują to czego szukasz?

W linkach, zwracaj uwagę na ilość cytowań ( ile naukowców wykorzystało ten wynik, dobrze żeby było ich dużo) oraz z którego roku jest artykuł. W robotyce, automatyce czy AI zmiany technologii są szybkie, wiec ważne, żeby artykuły były w miarę nowe.

Same artykuły będziesz znajdować poprzez bezpośrednie strony wydawców albo przez trochę bardziej kontrowersyjne rozwiązania, wykorzystując strony “uwalniające naukę”, takie jak

researchgate.net

oraz, już super kontrowersyjnego:

sci-hub

jak też, do artykułów z konferencji w formie książek:

Libgen

Jak chcesz być super profesjonalny, możesz znalezione artykuły od razu w narzędziach do zarządzania bibliografiami takimi jak Mendeley czy JabRef.

Co jeśli temat twojej pracy inżynierskiej jest prawie taki sam jak coś co znalazłaś? Nic strasznego, przeczytaj tą inną pracę i zastanów się co można zrobić lepiej. Konsultuj z promotorem jakie badania byłyby ciekawe.

Jest też chyba oczywiste, że nie można robić plagiatów. Czym jest plagiat? Podawanie, że się jest autorem czegoś czego się nie jest. Po pierwsze, jeśli chcesz (z jakiegoś powodu) kopiować jakieś paragrafy zastanów się czy trzeba.

Nie jest plagiatem jeśli odwołujesz się do jakiejś pracy. Może warto odwołać się, że w pracy takiej i takiej są szczegóły procesu? Nie ma co bez sensu wypełniać kartek czyjąś treścią, jeśli nie masz nic nowego do wniesienia to po prostu tego nie pisz a skup się na rzeczach nowych, ew porównaniu i podsumowaniu literatury.

Pamiętaj też, że każde wykorzystanie czyjegoś zdjęcia czy ilustracji musi wiązać się z podawaniem autorstwa, bezpośrednio pod zdjęciem.

Pracuj systematycznie i terminowo

Najlepsi studenci wymiękają przy braku czasu. Nie zmuszaj siebie do zarywania nocy tylko pracuj od momentu kiedy tylko dostaniesz temat. Szczególnie, że będziesz musiała przegryźć się przez literaturę. Jeśli będziesz prowadzić notatnik to będziesz widzieć rezultaty też planowania czy czytania literatury – będziesz notować co się dowiedziałaś, co tam znalazłaś i jak to się może przydać w pracy.

Załóż też sobie, że na samo pisanie pracy zejdzie Ci około miesiąca. Nie na badania, nie na czytanie tylko na samo pisanie i poprawki. Jeśli dasz promotorowi pracę na ostatnią chwilę, to będzie miał trudność Ci pomóc, podobnie jak dla Ciebie, koniec semestru to czas gdzie jest dużo innej pracy. Zamiast tego, dawaj pracę rozdziałami i często konsultuj.

Dowiedz się i załatw biurokratyczne sprawy

Niestety w tym nie do końca może pomóc Twój promotor. Twój promotor jest specjalistą w określonej dziedzinie, niekoniecznie w biurokracji. Dowiedz się w sekretariacie Twojego instytutu co będziesz potrzebować załatwić. Możliwe, że o dodatkową informację będziesz prosić dziekanat. Po kolei odhaczaj te punkty. Jeśli wiesz, że mogą być problemy z terminem Twojej obrony (np. masz jakieś przedmioty do zaliczenia) też daj znać promotorowi.

Przy okazji biurokracji, jeśli (a to jest dobry pomysł) chcesz swoją pracę dać na konkurs, zapoznaj się z regulaminem. Jakie są terminy? Może praca musi coś konkretnie zawierać? Jeśli tak, to skonsultuj się z promotorem i może jest w stanie z tym pomóc

CDN ;-)